Doç.Dr.Mehmet Çelikbilek MENÜ

Reflü Problemine İlaçsız ve Ameliyatsız Çözüm: GERDX

Reflü Problemine İlaçsız ve Ameliyatsız Çözüm: GERDX

REFLÜ PROBLEMİNE İLAÇSIZ VE AMELİYATSIZ ÇÖZÜM NEDİR ?

GERDX, reflü hastalığının tedavisinde 10 yılı aşkın süredir dünyada kullanılan endoskopik bir yöntemdir.

Reflü, mide asidinin hastalığa neden olacak şekilde mideden yemek borusuna doğru geri kaçmasıdır. Bunun sebebi ise yemek borusunun mide ile buluştuğu yerde bulunan ve mide sıvısının geri kaçmasını engelleyen kapakta oluşan gevşekliktir.

‘Endoskopik Plikasyon’ olarak da bilinen GERDX prosedürü, Gastro-özofageal reflü hastalığının (GÖRH) tedavisinde kullanılan minimal invaziv bir prosedürdür. İşlem, anestezi uygulanarak hastanın midesinin içinden endoskopik olarak mide sıvılarının yemek borusuna kaçmasını önlemek için gevşeyen mide kapakçığının dikişler atılarak sıkılaştırılması yoluyla gerçekleştirilir.

GERDX sistemi, ameliyatsız ( endoskopik ) olması ve daha az yan etkiye sahip olması ve gelecekteki tedavi olanaklarını sınırlamaması sayesinde uzun süreli ilaç tedavisi [proton pompa inhibitörü (PPI)] ve cerrahi yöntemler arasındaki büyük tedavi boşluğunu kapatır.
İyi bilinen cerrahi prosedürlere benzer sonuçlar elde eden GERDX prosedürü, önemli ölçüde daha az yan etkiye sahiptir ve herhangi bir kesi olmaksızın endoskopik olarak gerçekleştirilir. Ek olarak, prosedür gelecekte gerekirse diğer tedavi seçeneklerini durdurmamakta veya sınırlamamaktadır.

GERDX ve Diğer Tedavilerin Farkı Nedir?

Reflü hastalığı tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, bu nedenle tıbbi tedavi görmek önemlidir.

İlaç tedavi yöntemi genelde hastada geçici rahatlamalar sağlarken kesin tedavi sağlayarak sonuç vermemektedir.Cerrahi tedavi yönteminin başarı oranı ilaç tedavisine oranla daha yüksek olmakla birlikte ameliyat işleminin dezavantajlarını hastalara yaşatmaktadır. Ameliyat sırasında hastanın aldığı genel anestezi etkisi ve hastada oluşan ameliyat yaraları sebebi ile hastalar cerrahi metodu daha az tercih etmektedir.

Ameliyatsız ve İlaçsız REFLÜ Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Hastalar geleneksel cerrahi tedavilere kıyasla daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme süresi yaşarlar. İkinci olarak işlem sedasyon ( hafif anestezi) altında yapılmaktadır. Bu, bazı hastalar için riskli olabilen genel anestezi ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

 • GERD-X’in bir diğer avantajı da endoskop kullanılarak yapılmasıdır, bu nedenle vücut dışında herhangi bir kesi veya iz kalmaz. Bu, komplikasyon riskini azaltmaya ve hastanın genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Ek olarak GERD-X nispeten hızlı bir prosedürdür ve genellikle tamamlanması bir saatten az sürer.
 • İşlem cerrahi olmadığı için hasta 6 saat kadar gözlemlendikten sonra günlük yaşamına geri dönebilir.
 • Endoskopik tedavi yöntemi olan GERDX ile başarı oranı %90’ın üzerindedir.
 • Hasta konforu ve başarı oranına bağlı olarak Avrupa ve Amerika da en çok tercih edilen yöntemdir.

REFLÜ Problemine İlaçsız ve Ameliyatsız Çözüm  Nasıl Gerçekleştirilmektedir? 

 • GERD-X, bir kamera ve ışık takılı esnek bir tüp olan bir endoskop kullanılarak gerçekleştirilir.
 •  Endoskop, ağızdan ve yemek borusuna sokularak gastroenteroloğun yemek borusunun ve midenin içini görmesini sağlar. 
 • İşlem sırasında gastroenterolog, yemek borusu ile mide arasındaki zayıflamış kası katlamak ve sabitlemek için özel aletler kullanır.
 • Bu işlem mide asidi ve sıvısının yemek borusuna geri kaçmasını önlemeye yardımcı olur.

REFLÜ Problemine İlaçsız ve Ameliyatsız Çözüm Tüm Hastalar İçin Uygunmudur?

 • GERD-X herkes için uygun olmayabilir. Obezite, karaciğer hastalığı veya kanama bozuklukları öyküsü gibi belirli tıbbi durumları olan hastalar prosedürden geçemeyebilir. Daha önce özofagus veya mide ameliyatı geçirmiş olan hastalarda da GERD-X sırasında komplikasyon riski artabilir.
 • GERD-X’e girmeden önce tıbbi geçmişinizi ve genel sağlığınızı doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Bu, doktorunuzun prosedürün sizin için doğru olup olmadığını belirlemesine ve prosedür sırasında meydana gelebilecek potansiyel riskleri veya komplikasyonları belirlemesine yardımcı olacaktır.

RANDEVU TALEP FORMU
En az 10 karakter.

Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

Doç.Dr.Mehmet Çelikbilek Doç. Dr. Mehmet Çelikbilek Gastroenteroloji & Dahiliye Uzmanı
0(532) 543 8778