Doç.Dr.Mehmet Çelikbilek MENÜ

Ameliyatsız (Endoskopik) Zayıflama Uygulamaları

Ameliyatsız (Endoskopik) Zayıflama Uygulamaları

Ameliyatsız ( endoskopik ) zayıflama uygulamaları fazla kilolarından kurtulmak isteyen fakat sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını kazanma ve diyet programlarına uyum konusunda zorluk yaşayan bireylerde zayıflama sürecinin daha kolay ve  etkili bir şekilde geçirilmesini sağlamaktadır.

Ameliyatsız ( Endoskopik ) zayıflama uygulamaları ile daha fazla tokluk hissi sağlanarak daha kolay iştah kontrolü yapılabilmektedir.

Ameliyatsız ( Endoskopik ) zayıflama uygulamaları olarak kliniğimizde ESG (Endoskopik Sleeve Gastroplasti yani Endoskopik Tüp Mide Uygulaması ), mide balonu ve mide btoksu yöntemleri uygulanmaktadır.

Endoskopik tüp mide uygulaması ile etkili kalıcı ve uzun süreli kilo kaybı münkün olmakta, yapılan çalışmalarda %20-40 oranında kilo kaybına ulaşılabilmektedir. Bu uygulama FDA onaylıdır. 

Mide balonu uygulaması ile 6 aylık bir süre zarfında 20-30 kg mide btoksu uygulaması ile 5-15 kg kilo kaybına ulaşılabilmektedir.

Mide balonu ve mide btoksu fazla kilo problemi yaşayan, sağlıklı ve ideal vücut ağırlığına kavuşmak isteyen 15 yaş ve üzeri tüm bireylere uygulanabilmektedir.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR ?

Kliniğimize başvuran tüm hastalarımızın süreçleri mesleki deneyim ve birikime sahip gastroenterologumuz ve obezite tedavilerinde uzmanlaşmış bir bariatrik diyetisyenimiz tarafından yürütülmektedir.


Adım1 : Ücretsiz Ön Görüşme & Gastroenterolog Değerlendirmesi

 • Süreciniz endoskopik tedavi yaklaşımları konusunda deneyimli gastroenterologumuz tarafından değerlendirmeniz yapılarak başlamaktadır. 
 • Muayenenizle birlikte tıbbi öykünüz (tanı alınmış hastalıklar, kullanılan ilaçlar, aile öyküsü vb.) ve kilo verme hedefleriniz doktorunuzla birlikte detaylı olarak değerlendirilmektedir.
 • Ücretsiz ön görüşme randevu olanağı ile süreç ve uygulamalar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Adım 2: Bariatrik Diyetisyen Görüşmesi

 • Endoskopik Tüp Mide Uygulaması, mide balonu ve mide btoksu uygulamalarının başarı oranı ve sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi doğru beslenme programının uygulanması ile artmaktadır. Uygulamalara özgü uygulanan beslenme programları ile yaşanabilecek komplikasyonlar en aza indirgenirken kilo kaybı sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde sağlanabilmektedir.
 • Bariatrik diyetisyenimiz tarafından bireysel farklılıklarınız, tıbbi öykünüz ( hastalıklar, kullanılan ilaçlar vb.) , yaşam tarzı ve alışkanlıklarınız değerlendirilerek endoskopik zayıflama yönteminize uygun sürdürülebilir  beslenme programınız hazırlanmaktadır.

Adım 3- Endoskopik Tüp Mide, Mide Balonu veya Mide Botoksu İşlemlerinin Uygulanması

 • Endoskopik Tüp Mide, Mide balonu ve mide btoksu işlemleri endoskopik ( ameliyatsız ) bir yol ile uygulanmaktadır.
 • Endoskopik Tüp Mide Uygulaması ortalama 1 saat süren, endoskopi ile uygulanan, herhangi bir kesi yapılmayan, hastanın işlem sonrası aynı gün taburcu edildiği ameliyatsız bir uygulamadır. İşlem anestezi uygulanarak ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir.
 • Endoskopik Tüp Mide Uygulaması ile yapılan çalışmalarda hastaların 10 yıl ve üzerinde verilen kiloları koruyabildiği gözlenmiştir. İşlemin endoskopik uygulanması, komplikasyon oranlarının çok düşük olması, hastaların aynı gün taburcu edilmesi ve etkin kilo kaybı sağlaması gibi nedenlerle FDA (Amerikan ilaç dairesi) tarafından onaylanmıştır. 
 • Mide balonu ve btoksu uygulamaları ortalama 15-20dk sürmekte, hafif bir anestezi sedasyon yöntemi ile uyutularak ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
 • Mide balonunun ya da mide btoksu işleminin mideye herhangi bir zararı yoktur.
 • Mide balonu uygulamasında alanında uzman gastroenteroloğumuz tarafından mide hacminize göre ayarlanmış büyüklükteki içi su ile doldurulmuş bir balon midenize yerleştirilmektedir.
 • Mide balonunun kapladığı hacim sayesinde kişi çok daha az miktarda bir besin alımı ile daha fazla tokluk hissi yaşamakta ve daha kolay iştah kontrolü yapabilmektedir.
 • Mide btoksu uygulamasında ise midenin sindiriminde görevli özel kas bölgelerine btoks enjekte edilerek sindirim hareketleri yavaşlatılmaktadır.
 • Kişi böylece daha az miktarda besin tüketimi ile çok daha uzun süren bir tokluk hissi yaşamaktadır.

Adım 4- Periyodik Kontroller / Gastroenterolog & Diyetisyen Görüşmesi

 • Kilo kaybının sağlanması ve korunmasında takip ve değerlendirme oldukça önemlidir. Bu nedenle uygulama sonrasındaki süreci ve kalıcı kilo kaybını önemsiyoruz.
 • 6 ay boyunca haftalık periyotlarla gerçekleştirdiğimiz bariatrik diyetisyen ve ihtiyaç duyulan belirli zaman aralıklarında gastroenterolog görüşmelerimiz ile sürecinizin daha sağlıklı, daha sürdürülebilir ve daha yüksek motivasyonlu olmasını sağlıyoruz.

Ameliyatsız En Etkli Kilo Verme:

ENDOSKOPİK TÜP MİDE, Endoskopik sleeve gastroplasti (ESG), cerrahi olmayan sleeve, endosleeve veya akordeon prosedürü olarak da bilinir. Daha yeni, etkili ve komplikasyon oranı çok düşük bir kilo verme prosedürü türüdür. Endoskopi yöntemiyle, ameliyata gerek kalmadan endoskopik sütür cihazı (OverStitch, Apollo Endosurgery) kullanarak midenizin boyutu küçültülür. Bu prosedür, kilo problemi yaşıyorsanız, diyet ve egzersiz sizin için işe yaramadıysa ameliyatsız bir seçenek olabilir.

EndoskopikTüp Mide Nedir?

Endoskopik Tüp Mide, mide boyutunu yaklaşık %70 oranında küçültmek için endoskopik sütür cihazı kullanan bir kilo verme prosedürüdür. Mide boyutunun küçülmesiyle hastalar daha çabuk doygunluk hissedecek ve mide açlık uyandıran hormonları salgılayamayacaktır.

Endoskopik sleeve gastroplasti işleminin öne çıkan özelliği ameliyatsız olmasıdır. Bu, genellikle iki saatten az süren işlemden sonra kesi olmaması, yara izi olmaması ve çok az ağrı olması veya hiç ağrı olmaması anlamına gelir.

Endoskopik Tüp Mide Kimler İçin Uygundur?

Ameliyatsız tüp mide, obez (BMI>30) olan ve bu nedenle obezite cerrahisi için ideal aday olmayan veya obezite cerrahisi istemeyen hastalar için mükemmel bir seçenektir. ESG prosedürü, vücut kitle indeksi (BMI) 30’un üzerinde olan ve diğer yöntemlerle kilo vermeyi sürdürmede başarılı olamayan kişilere uygulanabilir.

Endoskopik Tüp Mide, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya trigliserit, obstrüktif uyku apnesi ve kalp hastalığı veya felç olan obez hastalara (veya önlenmesine) yardımcı olabilir ve bir tedavi seçeneği sunabilir.

Endoskopik Tüp Mide ile Ne Kadar Kilo Verebilirim?

 • Ameliyattan sonraki bir yıl içinde aşırı vücut ağırlığının ortalama %49 kaybıyla sonuçlanmaktadır.
 • Endosleeve, daha popüler olan tüp mide cerrahisi (LSG veya VSG) ve gastrik bypass cerrahisi (RYGB) ile karşılaştırılabilir sonuçlar vermektedir.
 • Endoskopik Tüp Mide ile İlişkili Riskler ve Yan Etkiler Neler?
 • Amerikan ilaç ve gıda ajansı (FDA) tarafından onaylanmış bir işlemdir. Genel olarak Endoskopik Tüp Mide çok güvenli bir prosedürdür. İlgili riskler arasında genel anestezi altında olmak, kanama (<%1), sızıntı (<%1), tıkanıklık ve yemek borusunun yaralanması yer almaktadır.
 • Ancak bunlar çok nadirdir. İşlemden sonra yaşayabileceğiniz tek rahatsızlık hafif bir boğaz ağrısıdır ve bu işlem boyunca endoskopun yemek borunuzun içine yerleştirilmesinden kaynaklanmaktadır.

İşlem Sonrası Beslenme Süreci Nasıl İşliyor?

İşlemden sonra, genellikle yaklaşık sekiz saat boyunca yemek yemeye ara vermelisiniz. Ardından en az iki hafta devam etmeniz gereken sıvı bir beslenme dönemine geçilerek, sonrasında dört hafta boyunca yarı katı gıdalara ve ardından sağlıklı bir beslenme programına geçiş yapılmaktadır. İşleminizden sonra beslenme konusunda uzman bariatrik diyetisyen ile görüşmeleriniz periyodik olarak devam etmektedir.

RANDEVU TALEP FORMU
En az 10 karakter.

Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

Doç.Dr.Mehmet Çelikbilek Doç. Dr. Mehmet Çelikbilek Gastroenteroloji & Dahiliye Uzmanı
0(532) 543 8778