Doç.Dr.Mehmet Çelikbilek MENÜ

Kolonoskopi

Kolonoskopi

Kalın bağırsakların ince esnek fiberoptik bir alet ile incelenmesi yöntemine kolonoskopi denir. Başta kolon kanseri olmak üzere birçok karın ve bağırsak hastalığında erken tanı olanağı sunan bu işlem ile birçok tedavi uygulaması da yapılmaktadır. 

Kolonoskopi ile bağırsak divertikülü, iltihabi bağırsak hastalığı, bağırsak tümör ve kanser hastalıklarının erken teşhisi konulmaktadır. Makattan kanama, kilo kaybı, karın ağrısı, dışkıda kan görülmesi, anemi, demir eksikliği, ishal veya kabızlık şikayeti olan hastalarda yapılan kolonoskopi ile iyi huylu hastalıkların kolon kanseriyle ayırıcı tanısı alınan biyopsi örnekleriyle yapılmaktadır. Kalın bağırsak kanserine büyük ölçüde polip denilen yapıların yol açtığı bilinmektedir ve kolonoskopiyle poliplerin teşhis ve tadavisi mümkün olmaktadır. 

Kolon kanseri erkek ve bayanlarda kanserden ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Kolon kanserinde kilo kaybı, karın ağrısı, dışkıda kan görülmesi, anemi, demir eksikliği, ishal, kabızlık gibi belirti ve bulgular görülebilmektedir. 50 yaşında ve sonraki her 10 yılda bir ek bir risk faktörü olmayan sağlıklı kişilerde kolon kanseri taraması için kolonoskopi yapılmalıdır. 

Kalın bağırsak kanseri ilerleyip son aşamaya kadar belirti vermediği için özellikle 50 yaş sonrası hiçbir şikayet olmasa dahi kolonoskopi yaptırılması gerekmektedir.

Uyutularak, ağrısız,  kolonoskopi  işlemlerinizi  tarafımıza yaptırabilirsiniz. ​

RANDEVU TALEP FORMU
En az 10 karakter.

Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

Doç.Dr.Mehmet Çelikbilek Doç. Dr. Mehmet Çelikbilek Gastroenteroloji & Dahiliye Uzmanı
0(532) 543 8778